„Plamy na banderze”

0
848

W historii dwudziestolecia i okresu wojennego Polskiej Marynarki Wojennej miały miejsce wydarzenia, gdzie pomyłki i niekompetencja przyniosły wiele nieszczęść. Książka opisuje wypadki, które były przyczynami nieszczęść i porażek na morzu. Odkrywa nieznane fakty, ukrywane lub otaczane murem milczenia. Opisuje bunty załóg , dezercje, nadużycia i demoralizację, kolizję okrętów. 

Recenzja, która ukazała sie w „Echu miasta” 2007.11.22

Prawda jest jedna 

Po tej książce trzeba będzie od nowa napisać podręczniki historii. Lada dzień, pod patronatem „Echa Miasta”, do księgarń trafi nowa, sensacyjna praca Mariusza Borowiaka o historii polskiej Marynarki Wojennej. Mariusz Borowiak ma 43 lata. Jest jednym z najbardziej znanych badaczy dziejów naszej floty wojennej. Od kilkunastu lat tropi i odsłania jej największe, ukryte dotąd tajemnice. To właśnie on, jako jeden z pierwszych ujawnił, że dowódca Westerplatte załamał się w czasie legendarnej obrony placówki we wrześniu 1939 roku. Pokazał, że dowódca sławnego okrętu podwodnego „Orzeł” stchórzył i symulował chorobę, aby zejść z jednostki. To Borowiak udowodnił, że dowódca okrętu podwodnego „Wilk” popełnił samobójstwo, które zasugerowali mu jego przełożeni. Każda z kilku wydanych przez autora książek stała się hitem. Tak samo będzie zapewne z najnowszą pracą, wydaną przez Alma-Press, pt. „Plamy na banderze”, która za kilka dni pojawi się w księgarniach. Choć Borowiakowi nieraz zarzucano „szkalowanie” dobrego imienia Marynarki Wojennej, do tej pory nikt nie podważył stawianych przez niego tez. Tak samo będzie zapewne i teraz. Plamy na banderze (wydane przez wydawnictwo Alma-Press) – taki tytuł nosi najnowsza praca Borowiaka. Książka potwierdza opinię o autorze jako jednym z najzdolniejszych i zarazem najbardziej kontrowersyjnych badaczy dziejów polskiej Marynarki Wojennej. Borowiak pisze o niej od kilkunastu lat. Jest autorem m.in. „Westerplatte. W obronie prawdy”, dwóch tomów „Małej floty bez mitów” czy pierwszych polskich monografii poświęconych legendarnemu obrońcy Wybrzeża w 1939 roku Józefowi Unrugowi („Admirał. Biografia Józefa Unruga”) i historii polskich okrętów podwodnych („Stalowe drapieżniki. Polskie okręty podwodne w wojnie”).

Prywatne śledztwa 

Borowiak burzył w nich mity, zadawał niewygodne pytania i nie uchylał się od odpowiedzi. Niektórzy zarzucają mu szarganie świętości i dobrego imienia naszej floty wojennej. Uważają, że badacz stawiając kontrowersyjne tezy szuka taniego poklasku. Sprawa jednak nie jest taka prosta. Borowiak broni się, że każda z jego książek jest solidnie udokumentowana, a praca nad niektórymi z nich trwała nawet kilkanaście lat. Tak było na przykład w przypadku „Zapomnianej floty. Mokran” (także wydanej pod naszym patronatem), w której jako pierwszy polski historyk pokazał pełen obraz morderstwa dokonanego we wrześniu 1939 roku na polskich marynarzach przez ukraińskich nacjonalistów.

Pomoc Franco

Czytelnicy „Plam na banderze” nie będą zawiedzeni. Borowiak, co prawda wraca do starych wątków i je poszerza, ale nie poprzestaje tylko na tym. Ujawnia też nowe, nieznane dotąd szerszemu kręgowi odbiorców fakty. Znajdziemy tam zatem informacje o udziale polskiej Marynarki Wojennej w wojnie domowej w Hiszpanii, do której doszło w połowie lat trzydziestych. Okazuje się, że jedna z jednostek naszej floty ewakuowała z Hiszpanii do Polski zwolenników generała Franco. Udzielając im pomocy, Polska stanęła w jednym rzędzie z hitlerowskimi Niemcami, które także go wspierały. Borowiak pisze też o okręcie podwodnym „Ryś”, który w 1936 roku przeprowadził operację szpiegowską przeciw Związkowi Radzieckiemu w okolicach Leningradu oraz opisuje niezwykłą karierę Józefa Bartosika, polskiego oficera MW, który dosłużył się po wojnie stopnia admiralskiego w brytyjskiej flocie wojennej (co jest wielką rzadkością), zrywając w zamian swoje związki z krajem. – Nie szukam sensacji, nie interesuje mnie bulwarowa popularność – zastrzega Borowiak. – Staram się po prostu pokazywać prawdę. I nic na to nie poradzę, że historia jest taka jaka jest. Zamiatanie niewygodnych faktów pod dywan niczego nie rozwiązuje. 

Tomasz Falba

 

Autor: Mariusz Borowiak   

ISBN 978-83-7020-370-2
format: 17 x 24 cm
stron 464
wydanie 2
oprawa: twarda, foliowana
data wydania 2007

Źródło: http://almapress.com.pl 

Komentarze