Słynni piraci: Christopher Mygns

0
1553

Angielski korsarz Christopher Myngs urodził się w Norfolk około 1625 roku i jako młodzieniec wstąpił do brytyjskiej marynarki wojennej, gdzie służył jako zwykły marynarz. Jego flota miała na koncie kilka wygranych bitew. Myngs zdobywał doświadczenie, doskonalił umiejętności, dzięki czemu awansował. Wkrótce otrzymał swój własny statek i rozpoczął karierę kapitana. Jego korsarze brali udział w kilku udanych akcjach. Zaatakowali i splądrowali kilka hiszpańskich statków na Karaibach, co stanowiło kolejny krok milowy w karierze Myngsa.

4819_

Docelowo jego bazą stała się Jamajka. Stamtąd Christopher wyruszył na kilka udanych akcji, dzięki czemu szybko stał się sławny. Ponieważ hiszpańskie ataki koncentrowały się na Jamajce, Myngs otrzymał nowe zadanie – jego obowiązkiem było organizowanie obrony Port Royal przed hiszpańskimi najeźdźcami. Nabył nowiutką, potężną fregatę „Marston Moor”, wyposażoną w 52 dział. Poza tym Myngs miał jeszcze kilka mniejszych statków.

Dzięki zastosowanej taktyce, która polegała na atakowaniu, a nie na obronie, udało się uchronić Port Royal przed hiszpańskimi najeźdźcami, których każda próba ataku była duszona w zarodku.

Po takich sukcesach Christopher otrzymał kolejny awans. Został dowódcą całej floty morskiej Port Royal, a jego ataki na hiszpańskie kolonie w rejonie Karaibów nasiliły się.

W maju 1658 roku Myngs najechał bogate miasta w północnej części Ameryki Południowej i wrócił na Jamajkę z ogromną ilością srebra i innych kosztowności.

Ludzie Myngsa nie byli piratami, a wszystkie ataki i plądrowanie odbywały się z błogosławieństwem rządu, bowiem duży procent zagrabionych skarbów należał do władz. Ale tym razem Myngs nie chciał się dzielić. Łup został rozdzielony między niego i jego ludzi. Dlatego Christopher został aresztowany przez gubernatora Jamajki i wysłany z powrotem do Anglii, gdzie miał stanąć przed sądem. Na szczęście dla niego, nastąpiły zawirowania polityczne i Myngsowi się upiekło.

W 1662 r. wrócił na Karaiby ze swoim nowym okrętem flagowym „Centurion”, gdzie kontynuował ataki na kolonie hiszpańskie pomimo rozejmu między Anglią a Hiszpanią. W październiku celem korsarzy stało się Santiago, które z łatwością podbili i zdobyli wiele cennych łupów.

Wielu innych sławnych korsarzy, takich jak Henry Morgan czy Edward Mansfield, podziwiało Myngsa. Wraz z duńskimi i holenderskimi żołnierzami towarzyszyli mu w kolejnej wielkiej akcji. W Port Royal zebrało się ponad 1000 korsarzy, dysponujących flotą 12 statków. Wszyscy razem zaatakowali Zatokę Campeche i przejęli San Francisco. Była to ostatnia wyprawa kapitana Christopera Myngsa, ponieważ nowy gubernator Jamajki, Modyford, uniemożliwił dalszą działalność korsarzy.

Wciąż ambitny Myngs opuścił Karaiby w 1665 roku i wrócił do Anglii, gdzie otrzymał awans do rangi wiceadmirała. Tam też dokonał żywota. Zginął podczas walki od wystrzału z armaty.

 

Grafika: http://nl.wikipedia.org 

Tłum. Izabela Kaleta

Źródło: www.thawayofthepirates.com

 

HISTORIA PIRACTWA W PIGUŁCE

Słynni piraci: Bartholomew Roberts

Słynni piraci: Anne Bonny 

Słynni piraci: Benjamin Hornigold

Słynni piraci: Edward Teach – Czarnobrody 

Słynni piraci: Calico Jack Rackham

Słynni piraci: Charles Vane

Słynni piraci: Cheung Po Tsai

Słynni piraci: Edward England

Słynni piraci: Edward Low

Słynni piraci: Howell Davis

Słynni piraci: Henry Every

Słynni piraci: Francois L’ollonais

Słynni piraci: Samuel Bellamy 

Słynni piraci: Stede Bonnet

Słynni piraci: Mary Read

Słynni piraci: Thomas Tew

Komentarze