Filmy górskie i nurkowanie podczas 2 SPORTS FILM FESTIVAL 360°

0
746

Podczas trwającego 2 SPORTS FILM FESTIVAL jest okazja zobaczyć szereg filmów poświęconych górom, sportom zimowym i nie tylko. Publiczność ma także możliwość nie tylko zobaczenia sztandarowego tytułu poświęconego nurkowaniu – filmu ODDECH (Breathe, reż. Martin Khodabakhshian), ale również spotkania z wybitnymi przedstawicielami świata związanego z podwodną pasją – Krzysztofem Starnawskim, Elżbietą Benducką, Mateuszem Maliną i Bartoszem Morawcem.

Premierowo na ekranach kin pojawił się ZAGINIONY (The Wildest Dream, reż. Anthony Geffen), opowieść o odnalezieniu George’a Mallory’ego na Evereście. Rekonstrukcja wydarzeń skrywających największą zagadkę współczesnego himalaizmu – kto pierwszy postawił stopę na Evereście: Hillary i Norgay w 1953 r. czy Mallory i Irvine prawie 30 lat wcześniej? W 1999 r. Conrad Anker znalazł ciało Mallory’ego wraz z kompasem, wysokościomierzem i starannie zawiniętymi listami od ukochanej żony. Brakowało tylko jednego – zdjęcia Ruth Mallory, które himalaista obiecał zostawić na szczycie. Ani Anker, ani towarzyszący mu wspinacze nie odnaleźli też ciała Irvine’a, przy którym spodziewano się znaleźć aparat fotograficzny, a w nim być może zdjęcia ze szczytu najwyższej góry świata. Jakie były zatem dalsze losy dwójki himalaistów, gdy chmury skryły ich postaci na ostatnim ocalałym z wyprawy zdjęciu? Kto był pierwszy? Gdzie i jak zginał Irvine? Pełnometrażowy dokument w narracji Liama Neesona, Ralpha Fiennesa, Hugh Dancy’ego i Natashy Richardson otworzył krakowską edycję festiwalu. Ci, którzy nie dotarli na seans, będzie szansa na zobaczenie filmu podczas powtórnej projekcji oraz we Wrocławiu.

Dla fanów narciarstwa obowiązkową pozycją jest WSZYSTKO, CO MOGĘ (All I Can, reż. Dave Mosso, Eric Crosland). To wspaniały, zachwycający esej, który porównuje wyzwania wysokogórskiego narciarstwa do wyzwań globalnych zmian klimatu. Realizowane na 6 kontynentach, w przeciągu 2 lat. Najlepsi na świecie narciarze dostarczają inspirujących spektakli, podczas gdy przełomowa kinematografia rozwija naszą wizję świata przyrody. Podróż przez majestatyczne szczyty pustyni Maroka, lodowate fiordy Grenlandii, kratery wulkanów Chile, zbocza Alaski i inne. Film daje możliwość przyłączenia się do rewolucji i doświadczenia jednego z najbardziej spektakularnych, urzekających i prowokujących do myślenia filmów, jakie kiedykolwiek stworzono w gatunku filmów sportowych.

Fenomen polskiego himalaizmu przedstawia SZTUKA WOLNOŚCI (reż. Marek Kłosowicz, Wojciech Słota). Jak to możliwe, że w PRL-u w latach 70. i 80., w samym apogeum realnego socjalizmu, polscy himalaiści byli najlepsi na świecie? Jak mieszkańcy kraju, w którym zarabiano średnio 20 dolarów miesięcznie, mogli organizować drogie wyprawy w Himalaje? W jaki sposób brak wszystkiego w każdej dziedzinie życia wpływał na ich formę i morale? Co odróżniało polskich zdobywców ośmiotysięczników od ich kolegów zza “żelaznej kurtyny”? Projekcjom w Warszawie i Krakowie będą towarzyszyć spotkania z twórcami filmu, którzy o kulisach powstania filmu oraz odpowiedzą na pytania dotyczące tematu ich dzieła.

Ponadto, podczas festiwalu będzie okazja ponownie zobaczyć klasyczne już tytuły: CZEKAJĄC NA JOE (Touching the Void, reż. Kevin Macdonald) oraz ZJAZD (Steep, reż. Mark Obenhaus). Pierwszy tytuł to oparta na prawdziwej historii opowieść o wyprawie dwóch przyjaciół w peruwiańskie Andy. Joe i Simon wspinając się w stylu alpejskim na Siula Grande wybierają najtrudniejszą, zdradliwą trasę – zachodnią ścianę szczytu. Pozornie łatwa droga jest początkiem dramatu, który stawia obu bohaterów przed pytaniami o granicę przyjaźni, odwagi i lojalności. Górska sceneria w filmie Kevina MacDonalda jest jedynie tłem zmagań wspinaczy z własnym człowieczeństwem i strachem przed jego utratą. To opowieść o sile i odwadze człowieka w spotkaniu ze śmiercią. Film pokazuje nie tylko ludzi, którzy dokonali rzeczy niemożliwych, ale stawia także pytanie o to, co znajduje się poza granicami ludzkiej wytrzymałości. Drugi film jest przejmującym, widowiskowym dokumentem o ekstremalnym narciarstwie wysokogórskim, dyscyplinie niezwykle młodej, bo powstałej zaledwie przed 35 laty. Film opowiada o grupie sportowców napędzanych adrenaliną, jaką zapewnia zjazd z niebywale stromych zboczy najniebezpieczniejszych szczytów świata. Ujęcia, w których widzimy bohaterów filmów jak wyprzedzają lawinę o centymetry, by następnie poszybować ze spadochronem nad przepaścią czynią ZJAZD obrazem wprost zapierającym dech w piersiach.

Krzysztof Starnawski spotka się z festiwalowiczami w poniedziałek, 3.12, w warszawskim Południku Zero (ul. Wilcza 25). Jeden z najsłynniejszych polskich sportowców ekstremalnych, płetwonurek, speleolog opowie o swoich wyprawach. Wyjdziemy od Tatr polskich i sięgniemy po nowe problemy w Hranickiej Propasti i Meksyku.

O nowym rekordzie Polski w nurkowaniu głębokim kobiet opowie Elżbieta Benducka, z którą spotkamy się w Warszawie, we wtorek, 4.12, o godz. 20:00 w Ukrytym Mieście (ul. Noakowskiego 16) oraz w Krakowie, w środę, 5.12, o godz. 19:00 w Klubie u Louisa (Rynek Główny 13). Elżbieta zeszła na 190 m pod powierzchnię Morza Czerwonego w egipskiej miejscowości Dahab. Podczas spotkania odbędzie się również pierwsza emisja filmu z zejścia Verny van Schaik – najgłębiej nurkującej kobiety świata, której autobiografia jest premierowo dostępna na festiwalu. W ten sposób połączymy zderzymy dwa rekordy na jednym spotkaniu: rekord świata Verny van Schaik i rekord Polski Elżbiety Benduckiej. W spotkaniu warszawskim udział weźmie również Marcin Chochorowski z zespołu wspierającego Elżbietę Benducką.

Po filmie ODDECH w Krakowie i Wrocławiu również zaplanowane są spotkania – kolejno z Mateuszem Maliną oraz Bartoszem Morawcem. Film śledzi Williama Trubridge’a, zdobywcę World Absolute Freediver Award 2010 oraz Blue Hole, gdy próbuje on pobić swój rekord światowy w freedivingu.  Bohater próbuje bez żadnej pomocy zanurkować na głębokość90 metrów, prawie na samo dno “Dean’s Blue Hole” na Bahamach. W filmie znajdziemy wywiady z lokalnymi mieszkańcami, żyjącymi w strachu przed “Dean’s Blue Hole”, rozmowy  z członkami rodziny Williama, będącymi z kolei w ciągłym strachu o jego życie oraz niezwykłe podwodne ujęcia nurka w akcji. BREATHE dosłownie zapiera dech w piersiach, gdy William zabiera nas w podróż na głębiny ludzkiej fascynacji podwodnym światem.

Oprócz pokazów filmów kinowych i spotkań z zaproszonymi widzowie mogą również przyjrzeć się amatorskim filmom poświęconym nurkowaniu. Projekcje odbywają się w klubach festiwalowych.

Więcej informacji o spotkaniach można znaleźć na stronie festiwalu: http://festival.360stopni.org/category/wydarzenia/spotkania/

Program festiwalu w poszczególnych miastach dostępny jest na stronie:http://festival.360stopni.org/category/repertuar/krakow/

Bieżące informacje śledzić można również na profilu facebookowym 360stopni:http://www.facebook.com/360stopni.

Organizatorami festiwalu są: MAYFLY SP. Z O. O., dystrybutor filmowy z 10-letnią tradycją, wyrosły z rozpowszechniania klasyki filmowej, obecnie rozporządzający prawami do dzieł w 5 seriach wydawniczych oraz 360 STOPNI, seria wydawnicza  książkowo-filmowa, w ramach której od 2008 r. organizowane są festiwale, przeglądy, spotkania, premiery i wydarzenia poświęcone sportom ekstremalnym.  

Pierwsza edycja Festiwalu w maju 2008 r. zgromadziła ponad 12 tysięcy widzów. Patronat nad tegorocznym wydarzeniem objęli: Prezydent m.st. Warszawy, Polski Komitet Olimpijski, CANAL+ Sport,Off.sport.pl, Antyradio, Aktywni.pl, Climb.pl, Divinglog.pl, Globtroter.pl,  Magazyn Górski, Planeta Gór, Portalgorski.pl, Sailbook.pl, Scigacz.pl, Tawerna Skipperów. 

Partnerem festiwalu jest Tatrzański Park Narodowy.

Komentarze