Idealny jacht turystyczny

0
7519

Jakimi właściwościami powinien cechować się idealny jacht turystyczny / cruisingowy? Postaram się odpowiedzieć na pytanie które zadaje sobie wielu miłośników żeglarstwa planujących używać jachtu rekreacyjnie, a nie do oceanicznych wojaży – jaki mały jacht morski wybrać?

Najważniejsze właściwości idealnego jachtu turystycznego

Można powiedzieć, że istnieją dwa typy jachtów – turystyczne i regatowe. No i jeszcze regatowo-turystyczne, które znajdują się na granicy między tymi podstawowymi cechami. Podczas gdy na jachtach regatowych wiele poświęca się dla osiągów, na jachtach turystycznych stosuje się wiele kompromisów. Przy nielicznej załodze – a tak pływa wiele osób – łatwość obsługi jest priorytetowa. Źle wytrymowane żagle przekładają się na problemy z trzymaniem kursu, ale niektóre jachty wyjątkowo trudno ustawić samosterownie. Takie 'nieznośne’ jachty, pomimo innych atrybutów są antytezą dobrej cruisingowej jednostki. A przecież jachty turystyczne muszą nie tylko dobrze się prowadzić, ale również być wygodne.

Wielkość jednostki, ma wielkie znaczenie zwłaszcza na rozfalowanym morzu – im większy jest jacht tym mniej będzie poddawał się rozkołysowi – nie można od małego „weekendowego” jachtu oczekiwać, że będzie zachowywał się tak samo jak dzielna pełnomorska jednostka. I faktem jest że gdy warunki się pogarszają, cięższy i węższy jacht z większym zanurzeniem będzie bardziej komfortowy niż szeroki i płaskodenny.

Czego tak naprawdę oczekujemy po morskim jachcie turystycznym?

Takie pytanie zadałem kolegom w klubie żeglarskim pewnego październikowego wieczoru. Nie zdziwiło mnie, że opinie były podzielone. Jeden z kapitanów uparł się nawet, że wbudowana pralka jest najważniejszym elementem idealnego jachtu. Inny natomiast podkreślał, że żeglarstwo turystyczne powinno być bliższe kampingowi na wodzie niż pobycie w luksusowym hotelu. Przy okazji ja też jestem zwolennikiem tego stwierdzenia. Wychodzęąc z założenia, że zbyt dużo „domowego komfortu” może odciągać uwagę od żeglarskich doświadczeń.

Zbyt skomplikowane

Istnieje cienka linia granica równowagi pomiędzy złożonością i komfortem. Łatwo można zacząć poświęcać dużo więcej czasu (i pieniędzy) zajmując się utrzymaniem jachtu niż samym żeglowaniem.  Fajnie jest mieć gadżety na jachcie, ale trzeba pamiętać, że potrzebują one m.in. prądu. Jeśli jest się szczęśliwym posiadaczem dużego pełnomorskiego jachtu wyposażenie go we wszystkie możliwe udogodnienia jest kuszące. Lecz powinniśmy zadać sobie najpierw pytanie „Czy to będzie nam naprawdę potrzebne, czy będzie po prostu kolejną rzeczą, która może się popsuć i potrzebować naprawy lub wymiany?”.

Ale wracając do naszej koleżeńskiej dyskusji. Poruszyliśmy standardowe tematy: jednokadłubowiec czy wielokadłubowiec? Duże zanurzenie czy małe zanurzenie? Centralny kokpit czy kokpit rufowy? Slup czy kecz? Rumpel czy koło sterowe? Długi kil czy fin kil ? Itp. itd. Oczywiście materiał kadłuba również był rozważany – laminat, siatkobeton, aluminium, stal, drewno – każdy z nich swoich zagorzałych zwolenników. Tak jak jednokadłubowce, katamarany i trimarany. Nie mogliśmy się nawet zgodzić pod względem wnętrza czy kształtu i położenia kokpitu. Jedna cecha była zgodna – kształt kambuza a – uznaliśmy, że kuchnia w kształcie litery L jest najwygodniejsza.

Najważniejsze cechy turystycznego jachtu morskiego

Dojście do jakiegoś konsensusu nie było łatwe, ale po gorącej dyskusji zgodziliśmy się co do kilku cech:

  1. łatwy do obsłużenia przez nieliczną załogę
  2. komfortowe zachowanie na fali
  3. dobre osiągi pod żaglami
  4. duża stateczność
  5. wystarczająca wielkość wnętrza do komfortowego mieszkania
  6. mocny i łatwy w konserwacji
  7. w przystępnej cenie zakupu i utrzymania

Po chwili dyskusji skondensowaliśmy tę listę do czterech atrybutów:

  • zdolności żeglugowe
  • wydajność
  • dzielność morska
  • koszty

Finalnie doszliśmy do wniosku, że na jachcie turystycznym nie można mieć wszystkiego, chyba, że możemy sięgnąć do przepastnej kieszeni – wtedy można jedynie zbliżyć się do ideału.

Przykłady morskich jachtów turystycznych

Między 30-35 stóp (9,1 m – 10,7 m)
Średniej wielkości jachty morskie są zdolne do poważnych morskich pasażów, a jednocześnie są ekonomiczne w konserwacji i utrzymaniu. Na przykład Nicholson 32 pokazany poniżej 'Jalingo 2′ nosił właściciela bezpiecznie przez tysiące mil otwartego oceanu. Wiem to, bo ja byłem tym właścicielem. A dla osób z duszą regatową kluby organizują regaty dla jednostek tej wielkości
Typy jachtów: Albin Nova, Allied Seawind 30, Aphrodite 101, Beneteau First 30E, Columbia 9.6, Colvic Watson 31.5, Contessa 32, Dehler 34, Elizabethan 33, Fisher 34, Hunter 33e, Moody 33, Nicholson 32 (Mk10), Nonsuch 30, Ontario 32, Rival 34, Vancouver 32, Viking 33, Westerly 33, Willard 30/8t.

6462_1000xnxontario32jpgpagespeedicolyaydbi5x.webp

      'Jalingo 2′ – Nicholson 32                                                   'Sagamo’ – Ontario 32

’Sagamo’, an Ontario 32
’Sagamo’, an Ontario 32

Między 35,a 40 stóp (10,7 – 12,2m)
Jachty tej wielkości są częstym wyborem do żeglowania w małych załogach, a przy odpowiednim wyposażeniu dobrze się spisują na długich morskich rejsach. Pamietajmy, że jednostki powyżej 12 metrów w wielu portach zapłacimy więcej niż te o LOA mniejszym niż 12m.
Typy jachtów: Gib’Sea 37, Island Packet 35, Moody 376, Nauticat 38, Pacific Seacraft 37, Rival 36
Rival Bowman 40

6462_1200xNxseahawk-cruising-yachts-moo.jpg.pagespeed.ic.vNHGh1qsgZ(1).webp

Gib’Sea 37                                                                      Moody 376

Między 40, a 45 stóp (12,2 – 13,7 m)
Typy jachtów: Columbia 43, Endeavour 40, Fraser 41, Hallberg-Rassy 42, Hinckley Sou’wester 42, Island Packet 445, Jeanneau 'Sun Odyssey’ 42.1, Passport 40, Peterson 44, Rival 41, Rustler 42, Tartan 40, Whitby 42.

6462_900xnxpassport40jpgpagespeediccdeztv2v1i.webp

Island Packet 446                                                               'Kismet’ Passport 40

Island Packet 445

45-50 stóp (13,7 – 15,2 m)
Prawdopodobnie to maksymalny rozmiar który jest do obsłużenia przez parę bez wynajmowania dodatkowej załogi. Ponadto zwykle montuje się na nich elektryczny osprzęt do obsługi żagli – kabestany szotów i fałów, elektryczne lub hydrauliczne rolery. A to wszystko podnosi koszty i skomplikowanie jachtu.
Typy jachtów: Beneteau Oceanis 473, Cabo Rico 45, Gulfstar Sailmaster 47, Hinckley 49, Morgan 46, Nicholson 48, Passoa 47, Valiant 47.

Jachty 50-55 stóp (15,2 – 16,8 m)
Duże, dobrze wyposażone jachty morskie tych wielkości mogą komfortowo i szybko pokonywać oceany, ale wymagają posiadania zasobnego portfela do ich utrzymania i konserwacji. Urządzenia zainstalowane na pokładzie są nie tylko duże, skomplikowane i prądożerne, ale potrzebują też mocnego i równie skomplikowanego systemu ładowania aby utrzymać je działające. Regularna konserwacja będzie jeszcze bardziej istotna niż na mniejszych jednostkach.
Typy jachtów: Boothbay Explorer, Gulfstar 50, Irwin 52, Little Harbor 54, Nautor Swan 53, Valiant 50.

6462_1000xnxlittleharbor54jpgpagespeedicwcx5spi7ek.webp

Samowystarczalność

Wszyscy lubimy ideę darmowego prądu, więc temat ten jest istotny na jachcie cruisingowym. Panele słoneczne mają prawie wyłącznie zwolenników, mniej osób preferuje generatory wiatrowe ze względu na ich hałas. Moim zdaniem na idealnym jachcie turystycznym powinny być oba – przecież słońce nie zawsze świeci – zwłaszcza w nocy!
Jestem też fanem autopilotów wiatrowych – mając do wyboru wybrał bym taki zamiast elektrycznego. Nie wszyscy biorą to pod uwagę kupując jacht mrucząc pod nosem o „rusztowaniach zaradzających rufę ładnych jachtów”

autor: Dick McClary
źródło: http://www.sailboat-cruising.com/cruising-sailboats.html

Dick McClary żegluje razem z Mary Swift od 1980 roku. Najpierw żaglował głównie samotnie na Jalingo 2 (Nicholson 32), a następnie pływali już wspólnie na 38 stopowym Alacazam. Dick żeglował na Atlantyku, Morzu Północnym, Śródziemnym, Morzu Karaibskim. Jest również autorem publikacji żeglarskich w tym dwóch książek wydanych przez RYA 'Fishing Afloat’, 'Offshore Sailing’ oraz bardzo popularnego eBooka ’Secrets of Sailboat Fishing

Zapraszamy: https://moboxmarine.com/blog/worlds-20-largest-yachts/ 

Tłumaczenie za zgodą autora: Dobrochna Nowak

Komentarze