Po zimowej przerwie na trasy regatowe wracają załogi klasy 505. Już 16 maja w Gdyni spotkają się na pierwszych regatach Pucharu Polski 2014. Do tej pory zgłosiło się kilkanaście załóg.
Organizowana przez Yacht Klub Stal Gdynia i Polskie Stowarzyszenie Klasy 505 impreza to dobra okazja, aby naocznie przekonać się co zmieniło się w polskiej flocie pięcsetpiątek podczas sezonu zimowego. Jak co roku, flota powiększyła się o kilka nowych jachtów oraz załóg. Na 505-ki przesiadło się kilku doświadczonych zawodników do tej pory ścigających się m.in. w klasie Omega; we flocie pojawiło się też parę początkujących zespołów, które dopiero będą zbierać pierwsze regatowe szlify.
4480_plakat.webp
Na wodzie, oprócz nowych załóg, pojawi się też sporo interesujących łodzi, sprowadzonych zimą do Polski z zagranicy, m.in. pierwszy w Polsce jacht z francuskiej stoczni Duvoisin. Najbardziej oczekiwaną na wodzie jednostką będzie jednak POL 9119 – zupełnie nowa 505ka wyprodukowana w Polsce. To zupełnie nowa jednostka, która wyszła spod ręki Sławomira Baranowskiego ze stoczni BlueBlue w Chojnicach. Ten uznany w Europie producent Optymistów oraz jachtów klas 420 i 470 za namową Jana Saugmana, dwukrotnego Mistrza Świata klasy 505, postanowił uruchomić w Polsce produkcję nowych kadłubów. Temu jak na trasie regat będzie sobie radzić POL 9119 przyglądać się więc będą na pewno nie tylko polskie ząłogi, ale też wielu zawodników z zagranicy.
Ale, jak wiadomo wszystkim żeglarzom, sam sprzęt – nawet najlepszy – to za mało, żeby wygrać regaty. Dlatego żeglarze klasy 505 przed każdymi regatami spotykają się na wodzie już dzień wcześniej, aby wspólnie potrenować i wymienić sie swoimi doświadczeniami. Trening organizowany jest głównie z myślą o początkujących załogach. Dzięki pomocy i opiece kolegów, zdecydowanie łatwiej jest mogą postawić pierwsze kroki w regatowym świecie. Mniej doświadczone załogi mogą liczyć na pomoc także w trakcie regat. Nowością na polskich trasach jest wprowadzany przez „pięćsetpiątkarzy” w tym sezonie, zwyczaj udziału w regatach trenera – obserwatora. Niezależny trener, w trakcie trwania wyścigów, będzie przekazywał załogom uwagi dotyczące trymu lub techniki żeglowania. Fotografie i materiał video zarejestrowany podczas treningów i regat będzie codziennie analizowany podczas wieczornych spotkań. Dzięki takim działaniom, zawodnicy mają świetną okazję doskonalenia swoich żeglarskich umiejętności w dobrej atmosferze wzajemnej współpracy.
Relacje i zdjęcia z regat na bieżąco będą publikowane na profilu Facebook www.facebook.com/505Polska oraz Instagram http://instagram.com/505wpolsce
Więcej informacji o klasie 505 na stronie www.int505.pl