W pierwszą zagraniczną podróż szkoleniową, wyruszył w czwartek 12 marca, z Gdyni, pod dowództwem nowego komendanta, kpt. ż.w. Marka Menke, żaglowiec Akademii Morskiej „Dar Młodzieży”. Na pokładzie fregaty znajduje się ok. 80 żeglarzy, pasjonatów wielkich żagli, z całej Polski, którzy zaliczą podczas podróży podstawowe kursy bezpieczeństwa wymagane przez międzynarodową konwencję STCW 78/95 (Standard of Training, Certification and Watchkeeping) oraz szkolenie w zakresie problematyki ochrony statku.
5686_image(1).webp
Morska przygoda na wielkim żaglowcu w trudnych warunkach, wzbogacona jest tym razem o unikatowe szkolenia pozwalające na zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych na morzu. Po zaliczeniu szkoleń, uczestnicy uzyskają certyfikaty zgodne z wymaganiami programowymi IMO, warunkujące otrzymanie zawodowej Książeczki Żeglarskiej.
Tegoroczny sezon szkoleniowy na „Darze Młodzieży” zaczął się wyjątkowo wcześnie. Pierwsi byli studenciWydziału Mechanicznego gdyńskiej Akademii Morskiej, którzy zbroili żaglowiec przed nową kampanią. Po nich kontynuowali prace i pływali po Bałtyku ich koledzy – nawigatorzy z Akademii Morskiej w Szczecinie. W sumie „Dar” zaliczyło już w tym roku ok. 250 praktykantów.
20 marca planowane jest zawinięcie „Daru Młodzieży” do Antwerpii. Tutaj polskich żeglarzy zmieni 130 studentówi instruktorów miejscowej Akademii Morskiej. Belgijska uczelnia organizuje praktyki morskie na „Darze Młodzieży” już od 2008 roku. Liczba przeszkolonych na „Darze” studentów Hogere Zeevaart School – wielu narodowości – przekroczy w najbliższej podróży 1 tysiąc. „Dar Młodzieży” popłynie z nimi do Praia da Vitoria na Azorach. Po powrocie do Antwerpii, zmienią ich uczniowie ze średnich szkół morskich z Gdańska i Świnoujścia. Do Gdyni „Dar Młodzieży” z tej pierwszej tegorocznej zagranicznej podróży wróci 24 kwietnia.